Dolar 9,3165
Euro 10,8623
Altın 533,65
BİST 1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Siirt 24°C
Sağanak Yağışlı
Siirt
24°C
Sağanak Yağışlı
Sal 23°C
Çar 23°C
Per 23°C
Cum 25°C

MİLLET BAHÇESİ VAR, MİLLET BAHÇECİĞİ VAR!!!

A+
A-
28.09.2021
211

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri doğrultusunda, Türkiye’nin 81 ilinde (MİLLET BAHÇESİ) adı altında yeşil alanlar oluşturuluyor. Rant ve talanlar yüzünden yeşile hasret kalan Şehirlerde yeşil alanlar oluşturulması yetersiz olsa bile yine hiç yoktan iyidir.

Bilindiği gibi, Şehrimizde eski Devlet Hastanesine ait arsanın da MİLLET BAHÇESİ olarak şekillendirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Şehrimizdeki MİLLET BAHÇESİNİN alanı 26 dönüm olarak ifade ediliyor. İnşaat alanındaki tabeladan okuduğumuz kadarıyla maliyeti 3 milyon 750 bin TL. Dedik ya, elbette hiç yoktan iyi. Ancak, başka illerde yapılan MİLLET BAHÇELERİYLE mukayese ettiğimizde, hacim ve maliyet olarak ne kadar küçük rakamlara tekabül ettiğini anlıyoruz. Sadece örnek olması açısından Kayseri’de yapılmakta olan MİLLET BAHÇESİYLE mukayese edelim istedik. Kayseri’deki millet Bahçesi 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerinde yapılıyor. Maliyeti 101 milyon TL. Yani, Şehrimizde inşa edilmekte olan Millet Bahçesi, Kayseri’deki Millet Bahçesinin zekatı bile olmuyor.

Kayseri’de inşaatı devam eden MİLLET BAHÇSİNDE biyolojik gölet, etkinlik çayırı, sosyal buluşma alanları, koşu ve bisiklet parkurları, 10 çocuk bahçesi, üç millet kıraathanesi, kaykay pisti ile drone maket uçak pisti, çiçek bahçeleri ve pist bisikleti yarışları için veledrom da yer almakta. Kayseri Millet Bahçesi’nin 21 Mart 2022’de açılması planlanıyor.
Şehrimizde yapılmakta olan MİLLET BAHÇESİYLE, örnek olması açısından Kayseri’de yapılmakta olan MİLLET BAHÇESİNİ mukayese ettik. Bir de Dünyanın en büyük şehirlerini diğer şehirlerden farklı kılan MİLLET BAHÇELERİNİ tanıtalım. İşte Dünyanın en büyük 20 MİLLET BAHÇESİ:

Amsterdam, Voldenpark:

120 dönümlük bir alana yayılmış olan Vondelpark, 1865 yılında açıldı. İlk zamanlar adı Nieuwe Park olsa da daha sonra 17. yy’da yaşamış olan Joost van den Vondel’in isimli yazarın adını aldı. Parkı yılda ortalama olarak 10 milyon kişi ziyaret ediyor.

Mexico City, Chapultepec Park:

Chapultepec Park, 1695 dönümlük bir araziye yayılıyor ve Mexico City’nin ciğerleri olarak biliniyor. Parka yılda ortalama olarak 15 milyon ziyaretçi geliyor ve parkın geçmişi tarih öncesi Aztec kabilesine kadar dayanıyor.

Lisbon, Monsanto Forest Park:

Portekiz’in Lisbon kentinde bulunan Monsanto Forest Park 10 km karelik bir alanı kaplıyor. 1934’de yapılan yeniden yeşillendirme çalışmalarında bölgedeki tutuklular ve çiftçiler bölgeyi canlandırmak için çalıştılar.

Avustralya, Kings Park:

4,06 km karelik bir alana dağılmış olan Kings Park, Batı Avustralya’da yer alıyor. Dünya üzerinde bir şehrin içinde bulunan en büyük parklardan biri olma özelliği taşıyan bu parka bir yıl içinde 5 milyondan fazla ziyaretçi geliyor.

Vancouver, Stanley Park:

4,04 km karelik bir alana kurulmuş olan Stanley Park, New York’taki Central Park’tan %10 kadar daha büyük. Park 1888 yılında Lord Stanley of Preston adına açıldı ve yılda ortalama olarak 8 milyon ziyaretçi parkı görmek için Vancouver’a geliyor.

Tokyo, Ueno Park:

1873 yılında açılan Ueno Park, 133 dönümlük bir arazi üzerine yerleşiyor. Batı’daki örneklerinin ardından, Batı medeniyetinden esintiler almak amacıyla Meiji döneminde yapıldı. Yılda ortalama 10 milyondan fazla ziyaretçi bu parkı görmeye geliyor.

Pekin, Beihai Park:

Çin’in en büyük bahçelerinden biri olan Beihai Park, ilk olarak 10. yy’da inşa edildi ve bir imparatorluk bahçesi olarak hizmet vermekteydi. Park 1925’ten itibaren halkın kullanıma açıldı.

Moskova, Bitsevsky Park:

18 km karelik bir alana yayılan park Moskova’nın en büyük doğal parklarından biri. Park 500’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor. 19. yy’da parkta 33 farklı çeşit memeli ve 78 farklı çeşit kuş türü yaşamaktaydı. Bir de parkın kötü bir geçmişi bulunuyor. 2001-2006 yıllarında seri katil Alexander Pichushkin bu parkı mesken tutmuş ve işlediği 60 cinayetin 59’u bu parkta gerçekleşmişti.

New York, Central Park:

1857 yılında açılan Central Park, 840 dönümlük bir arazinin üzerine kuruldu. İlk kurulduğunda ise 778 dönümlük bir alanın üzerine inşa edilmişti. Central Park, ABD sınırları içinde en çok ziyaret edilen park olarak da biliniyor ve yaklaşık 37,5 milyon ziyaretçi her yıl bu parkı ziyarete geliyor.

Chicago, Grant Park:

1,29 km karelik bir alana kurulmuş olan Grant Park’ın adı 1844 yılında Lake Park olarak biliniyordu; ancak 1901 yılında Amerikan Sivil Savaşı’nı yöneten ve ABD’nin başkanı olan Ulysses S. Grant’ın adı parka verildi.

Dublin, Phoenix Park:

7,07 km karelik bir alana kurulan Phoenix Park’ın çevresini 11 km’lik bir duvar çevreliyor ve bu park Avrupa’nın etrafı duvarlarla çevrili en büyük parklarından biri olarak biliniyor. Kapıları tüm yıl ziyaretçilere açık olan bu park 1662 yılında açıldı.

Philadelphia, Fairmount Park:

4100 dönümlük bir alana dağılmış olan Fairmount Parkı, 1812 yılından beri halka açık olarak hizmet vermekte.
Melbourne, Flagstaff Gardens:

1862’de kurulan Flagstaff Gardens, Melbourne’un en çok ziyaret edilen parklarından biri olarak biliniyor. 18 dönümlük bir araziye kurulan park, arkeolojik ve tarihi açıdan Melbourne’un en önemli simgelerinden biri.

San Francisco, Golden Gate Park:

Yılda ortalama 13 milyon kişinin ziyaret ettiği Golden Gate Park, 1870’lerde kuruldu ve 1017 dönümlük bir araziye yayılıyor. Tüm yıl boyunca ziyaretçilere kapısı açık olan park, New York Central Park’tan %20 oranında daha büyüktür. Golden Gate Park, Central Park’tan sonra ABD’nin en çok ziyaret edilen ikinci parkı olarak da bilinir.

Los Angeles, Griffith Park:

4310 dönümlük bir arazinin üzerine kurulan Griffith Park, Kuzey Amerika’daki en büyük parklardan biri. Tüm yıl açık olan bu park 1896 yılından beri halka kapılarını açıyor ve yılda ortalama olarak 10 milyon ziyaretçi çekiyor.

Londra, Hyde Park:

1637 yılında kurulan Hyde Park, 2,53 km karelik bir alan üzerinde kurulmuş. 1851 yılında Great Exhibition döneminde de bu park halkın toplanma yeri olarak belirlenmiş ve o dönemden itibaren bu park toplu olarak yapılan gösterilerin merkezi haline geldi. İngiltere ve Londra’nın en büyük parklarından biri olan Hyde Park, büyük konserlere de ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

Sao Paulo, Ibirapuera Park:

Güney Amerika’nın en büyük ve en önemli parklarından biri olan Ibirapuera Park için Central Park’ın Sao Paulo şubesi demek mümkün. 1954 yılında, şehrin 400. yılını onurlandırmak için kurulan park tüm yıl boyunca halka açık.
Bangkok, Lumphini Park

142 dönüm arziye kurulu Luphini Park, akşam koşucuları için oldukça ideal bir park olarak öne çıkıyor. Parkta saat sabah10 ile öğlen 3 arasında bisiklet sürmek serbest ve parkın tamamında sigara içme yasağı bulunuyor. Park 1920 yılında Kral VI Rama tarafından inşa edildi.

Madrid, Buen Retiro Park:

Madrid’in en büyük parklarından biri olan Buen Retiro Park, 19. yy’ın sonlarına kadar İspanya Kraliyet ailesine aitti. 19. yy’ın sonlarına doğru halka açılan park, 1,4 km karelik bir alana yayılıyor. Parkın içinde birçok heykel, anıt ve galeriler bulunuyor.

Taksim, Gezi Parkı:

1940 yılında açılan Gezi Parkı, 38.000 metre karelik bir alanı kaplıyor. İstanbul’un Cumhuriyet döneminde yapılan ilk parkı olmasıyla da bilinen Gezi Parkı, uzun bir süre İnönü Gezisi olarak da adlandırıldı. 1991 ve 1992 yılları arasında yeniden düzenlenen parkın ortasına fıskıyeli büyük bir havuz inşa edildi.
*
Evet, MİLLET BAHÇESİ var, MİLLET BAHÇECİĞİ var! Bizimkisi, MİLLET BAHÇECİĞİ…

TAŞLAMA

DÖVİZ VE ALTIN TAVAN
YAPMIŞTIR BUGÜNLERDE
İSTİKRARSIZLIK SEBEP
BU DURUMA ELBETTE

GİZLİ HESAPLARINDA
DÖVİZLERİ OLANLAR
VURGUN VURDULAR YİNE
KAZANANLAR HEP ONLAR

HARAM PARALARINI
KATLADILAR BU YOLLA
BUNLAR KİMLER DİYORSAN
KARUN’LARI HATIRLA

PARA, GÜÇ DEMEK ELBET
BU BÖYLEDİR EZELİ
HARUN’KEN, KARUN OLMAK
BUDUR BUNUN BEDELİ

SÖZDE HAYIR HASENAT
YAPIYORLAR VELAKİN
ÖBÜR YANDA VURGUN VE
TALANLAR VAR BİLİNSİN

KAHRAMAN OLUYORLAR
BİN ÇALIP BİR VEREREK
ÇEVREMİZDE DOLUDUR
BUNLARA VERSEK ÖRNEK

MİLLETİ KANDIRMANIN
YOLU HAYRAT-HASENAT
İŞLERİ İŞLEMEKTEN
GEÇMEKTE BİNLER HEYHAT

HIRSIZI ALKIŞLAMAK
SANMA GÜNÜMÜZE HAS
RÜŞVET, İRTİKAP BİZE
OSMANLILARDAN MİRAS

BU İÇERİĞE TEPKİN NEDİR?
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi yazmak ister misiniz?x
()
x