Dolar 9,6155
Euro 11,2367
Altın 554,31
BİST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Siirt 25°C
Az Bulutlu
Siirt
25°C
Az Bulutlu
Paz 26°C
Pts 23°C
Sal 19°C
Çar 20°C

STK’LARA ÇAĞRIM

A+
A-
18.01.2020
65.416

1990 yılında Batman’ın Siirt’ten ayrılması, geldiğimiz 2020 yılında hala uçuşlarının yapılabildiği bir havaalanımızın olmaması ve şehrimizin bir türlü arzu edilen hizmetlere kavuşamaması kaderimiz mi yoksa ihmalkârlığımız mı?

Doğrusu ben bunun kaderimiz olduğunu düşünmüyorum ve elbirliğiyle samimi olarak çalışırsak içinde bulunduğumuz durumu değiştirebileceğimize inanıyorum.

Birçok il de Sivil Toplum Kuruluşları kendi şehirleri için elini taşın altına sokmakta ve hatta birçok hayati konuda karara etki eden inisiyatifler almaktadır. Ancak her ne hikmetse Siirt’te STK’lar bizim arzu ettiğimiz noktaya bir türlü gelememektedir. Doğrusu bunun sebebi nedir ya da kendileri açısından bir açıklaması var mıdır bilemiyorum.

Şahsen, biraz da olsa işin içinde olan biri olarak gördüğüm kadarıyla; İlimizde bulunan bazı STK’lar sadece tabeladan ibaret. Bir kısmı da siyasete angaje olmuş ya da Devlet büyüklerini ziyaret etmeyi bir Sivil Toplum faaliyeti olarak kabul etmiş durumda.

Siyasete bu denli angaje olmuş ya da bu denli Devletleşmiş yapılar için ‘sivil’ demek ne kadar doğru olur, bunu da takdirlerinize sunuyorum.

Tabi ki kuruluş amacına uygun faaliyetlerini çok iyi yapan STK’larımız da var. Onların da haklarını yememek lazım. Bir STK’nın sahadaki faaliyetini analiz etmek için o yapının kuruluş amacını da bilmek gerektiğinin farkındayım. Mesela, öğrenciler için yurt ihdas etmek amacıyla kurulmuş olan bir STK’dan beklentimiz ile İşadamları Derneğinden beklentimiz tabi ki aynı değil. STK çalışmalarının çok değerli olduğu, vaktini ve çocuklarının rızkını bir ideal uğruna harcandığı, ancak kendisini insanlığa ve davalarına adayanların yapabilecekleri çok değerli bir çalışma olduğunun da bilincindeyim.

Benim STK’lardan arzu ettiğim husus şu; Kuruluş amaçları ne olursa olsun, kendi amaçları için faaliyetlerini yapmakla birlikte bir de şehrimiz için hem kendi genel merkezleri nezdinde, hem devlet nezdinde, hem siyaset nezdinde hem de halk nezdinde el birliğiyle inisiyatif almalarıdır.

VİP salonlarda toplantılar yapmak, Devlet erkânı ve Siyasetçi ziyaret etmek ya da kabul etmek, kendi şahsi dertlerine ya da STK’larının derdine şifa olsa da şehrimizin ve halkımızın derdine şifa olmamaktadır.

-Türkiye’de ilk otoyol projesi olarak başlatılan Siirt-Kurtalan ve Siirt-Baykan otoyolları bunca yıl bitmedi!
-Siirt-Eruh yolu yılan hikâyesine döndü!
-Havaalanımızda bir türlü istikrarlı bir uçuş süreci elde edilemiyor!
-Kurtalan’da yapılması planlanan ve tüm kamuoyunun aslında kimin ve hangi gerekçeyle engel olduğunu bildiği havaalanı için bir işaret görünmüyor!
-Etrafımız barajlarla doldu ama elektrik fiyatı artmaya devam ediyor!
-Atamalarda liyakate ve hakkaniyete riayet edilmiyor!
-Bırakın kadrolu atamaları geçici kadroların bile menfaat karşılığı verildiği iddiaları her sokakta her hanede artık yüksek sesle ifade ediliyor!
-Halka yalan söyleyen, halkın iradesini yok sayan, ben yaptım oldu zihniyetine sahip aktörler sırf güçlü ya da yetkili diye ağam-paşam diye iltifat görüyor!
-Rant elde etmek için insanların dini değerleri ve sembolleri hoyratça kullanılıp harcanıyor!

Hiç birimizden ses çıkmıyor.

Olan bitenlerden memnun olduğumuz için mi yoksa kendi çıkarlarımızı şehrimizin çıkarlarına tercih ettiğimiz için mi itiraz etmiyoruz?

Hakkın hatırı her şeyin üstündedir inancına sahip olan bir toplum ve onun önderleri olan STK’ların artık hakkın hatırı için çıkıp hak olan sözü söylemelerini talep ediyorum. Halkın haklı taleplerini dile getirdiklerinde halkın büyük desteğini de arkalarında göreceklerine ve bu desteği gördüklerinde ‘SİVİL’ olduklarını hatırlayacaklarına inanıyorum.

Hesap soran, söz söyleyen, itiraz eden ama doğru işlere de destek veren birlik içinde şehri için inisiyatif alan bir STK anlayışı özlemimi ifade etmek istiyorum.

Siyasi iktidarlar ve partiler de, siyasetçiler ve yalakaları da, makamlar ve koltuklar da baki değildir. Bugün var olanlar yarın olmayacak. Dün var olup da hoyratça tepemizde tepinenler bugün yoklar. Bugün olanlar da yarın olmayacaklardır. Hem zaten onlar acaba yarın olmayacaklarını çok iyi bildiklerinden dolayı mı biriktirmek için bu kadar canhıraş çalı(şı)yorlar.

Gelin fani olanları memnun etmek için emek verme yerine ülkemiz, şehrimiz ve halkımız için el birliğiyle sesimizi yükseltelim ve şehrimizin hak ettiği hizmetlerin gelmesi için STK’lar olarak üzerimize düşeni yapalım.

Unutmayalım ki, oturduğumuz koltuktan da yaptığımız kadar yapmak zorunda olup yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz.

BU İÇERİĞE TEPKİN NEDİR?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok yorum alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
M.salih kılıçaslan

Değindiğiniz sorunları uygun bir dil ile belirmişsiniz. Katılıyorum. Biz insan hakları savunucuları hak ihlalleri üzerine,bireyin hakları üzerine, demokratik kültürün geliştirilmesi kısaca demokratik hak ve özgürlükler hakkında bireyi ve toplumu bilinçlendirmek vb çaba harcıyoruz. Devletten, partilerden,şirketlerden,hertürlü güçten bağımsızız.ancak belirtiğiniz siirtin özel sorunlarında katkı sunarız. Sevgiler. İnsan hakları derneği siirt şubesi başkanı. M.salih kılıçaslan .

Musa

Sn Osman Ören Siirt meydanda yapılan camiye halkın ve etraftaki esnafın karşı çıkmasına karşın bildiğini yaptı. Sn Osman Ören Siirt açık cezaevini şehrin içinde kalıyor diye Siirt E Tipi cezaevinin yanında taşıyor ama yeni yapılan cezaevi de şehrin içinde kalıyor. Sn Osman Ören Eski devlet hastanesinin arazisine 10 yıldır tek çivi çaktırmadı, Siirt Tarım il müdürlüğü yıkıldı öyle kaldı, ve daha nice kamu binası yıkıldı öyle kaldı ama Siirt E Tipi Cezaevine 2-3 ayda proje hazırladılar ve cezaevi yapmaya başladılar. Siirt’in 25-26 yıl önce havalimanı vardı ama şimdi yok gibi bir şey. Sahibi hem Ak parti hem de Hdp bu… daha fazlasını oku »

2
0
Düşüncelerinizi yazmak ister misiniz?x
()
x